„Тојота“ го намали производството за јули

„Тојота“ го намали бројот на планираното производство на светско ниво во јули за 50.000 автомобили, бидејќи недостигот на полупроводници и прекините во снабдувањето со делови продолжуваат да го ограничуваат погонот.-Бидејќи и сега е тешко да се гледа во иднината, поради недостигот на полупроводници и ширењето на Ковид-19, планот за производство најверојатно ќе биде со помал обем, соопшти јапонската компанија.

Најголемиот светски производител на автомобили очекува следниот месец да произведе 800.000 автомобили. „Тојота“ и другите автопроизводители и натаму се борат со прекини во синџирот на снабдување и недостигот на компоненти, предизвикан од пандемијата на Ковид-19.

Сепак, „Тојота“ се држи до својата зацртана годишна цел на светско производство од 9,7 милиони возила, иако во мај компанијата сигнализираше дека прекините во снабдувањата би можеле да ја принудат на намалување. Компанијата продолжува да го намалува производството и следниот месец во неколку фабрики во Јапонија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...