4 здрави и вкусни замени за одредени продукти

Еве неколку трикови од нутриционистичките експерти со кои ќе го намалите внесот на масти, шеќери и калории од вашите омилените рецепти, така што одредени продукти ќе ги замените со нивна поздрава варијанта.

1) За поздрави хамбургериЗаменете го црвеното месо со грав, овес и зеленчуци.

Искористете 30 грама месо, а останатото заменето го со мешавина од црвен грав, печурки, кромид, овес и паста од домати.

2) За поздрав помфрит

Заменете го обичниот компир со сладок и печете го наместо да го пржите. Слаткиот компир има повеќе влакна и понизок гликемиски индекс, па така нема нагло да го накачи инсулинот.

3) За поздрави десерти

Заменете го шеќерот со цимет.

4) За поздрава глазураЗаменете го путерот со авокадо. Дел од путерот од чоколадната глазура заменете го со еднаква количина авокадо – со што ќе додадете витамини, минерали и здрави  масти без да ја изгубите кремастата текстура.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби