Храна и пијалаци за кои не секој знае дека содржат кофеин

Многумина за да се „освестат“, посегнуваат по различни видови на кафе, чај  или енергетски пијалак за да ја внесат посакуваната доза кофеин. Меѓутоа, разни видови на храна и пијалаци содржат кофеин во разни количини, а малкумина тоа го знаат. Такви се:

1) Темно чоколадоВо 30гр. темно чоколадо има 12 милиграми кофеин – што значи дека цела табла има околу 70 милиграми.

2) Чоколадно млеко

Една шолја чоколадно млеко има 2.5 милиграми кофеин

3) Какао

Една голема лажица какао содржи 12.4 милиграми кофеин, што е количина слична на онаа во шолја кафе.

4) Сладолед со вкус на кафе

Само 115гр. сладолед со вкус на кафе (во зависност од производителот) може да содржи до 29 милиграма кофеин.

5) Комбуха

Одредени брендови на комбуха користат чај со кофеин, кој може да содржи 8-15 милиграми кофеин во 250гр. од овој пијалок.

6) Орео колачи

Едно Орео колаче има 1.3 милиграми кафе.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби