10 овошја кои го враќаат сјајот на кожата

Сите знаеме дека консумирањето на овошје и зеленчук е мошне здраво како за нашето здравје, така и за изгледот на нашата кожа. Но, дали знаевте дека определени типови на овошја имаат поголем ефект врз кожата од други?1.Боровинки – можеби се малечки, но во суштина имаат голема нутритивна вредност. Тие се одличен извор на антиоксиданси, а освен тоа се богати со влакна и витамини А и C, кои делуваат позитивно врз кожата.

2.Јаболка - јаболката не се супер храна, но и покрај тоа делуваат благотворно врз кожата. Изберете што поцрвени бидејќи имаат поголемо количество на колаген што ја зголемува еластичноста.

3.Лубеница – летото не може да помине без лубеница и тоа е супер бидејќи истата е 90 проценти вода. Тоа значи дека освен тоа што е вкусна ја хидратизира кожата од внатре.

4.Банани – тие се еден од најдобрите извори на калиум, кој пак е мошне важен за одржување на влажноста на кожата. Ако имате сува кожа јадете што повеќе банани.

5.Ананас – во многу култури ананасот се користи во медицински цел затоа што содржи ензим наречен бромелаин. Истиот го намалува воспалението и отекувањето на кожата.

6.Јагоди – кој може да одолее на чинија јагоди? Колку повеќе јагоди јадете, толку повеќе кожата ќе ви биде благодарна. Тие содржат елагинска киселина што ги намалува брчките и штити од УВ зраците.

7.Папаја – папајата е преполна со витамин А и со ензим папаин што помага во разложување на неактивните протеини и ослободување на мртвите клетки на кожата.

8.Киви – тие се најдобриот извор на витамин C. Затоа ако сакате убава и блескава кожа потрудете се ова овошје што почесто да се наоѓа на вашата трпеза.

9.Калинки – исто како и боровинките, така и калинките се вбројуваат во таканаречената супер храна. Содржат моќни состојки против стареење кои ја стимулираат регенерацијата на кожата.

10.Цреши – имаат висока концентрација на антиоксиданси за разлика од многу други овошја. Помагаат во справувањето со слободните радикали и го успоруваат процесот на стареење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Хасо отворил аптека. Еден ден морал да оди на службен пат, па го замолил Мујо да го замени. Кога се вратил Хасо од пат го прашува Мујо.
- Се снајде ли!
- Ееее, како не бе!
- И...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1535.- Во Тауер Грин е погубен Томас Мор,...
1885.- Францускиот научник Луј Пастер за првпат...
1893.- Умре Ги де Мопасан, француски писател,...
1971.- Во Њујорк умре Луј Амстронг, познат под...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби