Дали житариците се најздравиот појадок?

Британско истражување дојде до застрашувачко откритие. Повеќето луѓе кои за појадок јадат житарки, всушност внесуваат голема количина на шеќери во телото. Продавниците на своите полици нудат шарени кутии во кои се наоѓа совршениот појадок, составен од здрава пченка, пченица и зоб, сето тоа со додадени витамини и минерали кои се од суштинско значење за нашето тело.

Студијата, која вклучувала 50 видови на житарици за појадок, покажува дека ние всушност внесуваме повеќе од 15 отсто шеќер, што според Агенцијата за стандарди на храната претставува исто како да сме појадувале чоколадни бисквити.

Дебелина, болести на срцето, рак на црниот дроб... сето ова е последица на консумирање на големи количини на шеќер, што доведува до дури 35 милиони смртни случаи годишно во светот.

Житариците се производ на економската индустрија. Евтините состојки, како оризот и пченката, минуваат низ едноставен процес на производство преку кој исчезнуваат многу хранливи вредности, па така за нашиот појадок да биде вкусен, во процесот на производство шеќерот игра голема улога.

Затоа, избегнувајте ги „примамливите“ житарици кои се нудат низ продавниците, кои доаѓаат во разни форми и со разни вкусови и задржете се на оние кои што се подложени на најмала индустриска преработка и кои немаат адитиви.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби