Предностите на вежбањето со слободни тежини

Вежбањето без разлика дали го правите на машини или со слободни тежини е исклучително корисно за здравјето. Сепак и двата начина си имаат свои добри и лоши страни. Еве кои се предностите на вежбањето со слободни тежини:

1) Ја подобрува стабилизацијата и мускулната активацијаЕдна студија ја споредила електричната активност генерирана од разните мускули (на градите, бицепсот и трицепсот) при правење на „бенч прес“ вежбата (кревање на тежини на рамна клупа) со тегови и со шипка. Било заклучено дека активноста во градите и трицепсот била слична, но дека активноста на бицепсот била значително поголема при вежбањето со тегови. Причината за тоа била стабилизацијата потребна правилно да се изведе вежбата.

2) Ја идентификува и елиминира неурамнотеженоста на силата

Теговите ги приморуваат екстремитетите да работат унилатерално, па така доколку едната страна е значително послаба од другата, тоа веднаш ќе се покаже.

3) Подобра безбедност (особено ако тренирате сами)Кога вежбате со тежини на шипка и имате потешкотии со кревањето, може да се случи шипката да падне врз вас и да ве повреди, додека доколку тоа се случи со тегови доволно е само да ги фрлите на земја.

4) Зголемен опсег на движење

Еден од најефективните начини да се оптеретат мускулите за нивно зајакнување е да се зголеми опсегот на движење. Слободните тежини го овозможуваат тоа бидејќи со нив може да правите разни варијации на движењата, што не е случај како кога вежбате на машини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби