Зошто не се препорачува преголема консумација на витаминиот Д?

Според нова студија, консумирањето на повеќе од препорачана доза витамин Д може всушност да ја намали густината на коските – што значи дека не се препорачува консумирање на повеќе од 600 IU (меѓународни единици) витамин Д дневно.Познато е дека витаминот Д е есенцијален за градење на силни здрави коски, но само до одредена количина.

Во новата студија, 303 луѓе на возраст помеѓу 55 и 70 години консумирале 400, 4000, или 10 000 IU витамин Д во форма на суплемент, еднаш дневно во период од 3 години. На секои 6, 12, 24 и 36 месеци била мерена силината и густината на коските на нивните зглобови, како и нивото на витамин Д и калциум.

Во текот на тие 3 години, минералната густина на коските (BMD) се намалила за 1.4% во групата која консумирала 400 IU дневно, 2.6% кај оние кои консумирале 4000 IU дневно и 3.6% кај оние со 10 000 IU дневно. Мора да се напомене дека намалување на BMD се случува и при стареењето.Причината за ова најверојатно е поради фактот што големите дози на витамин Д се поврзани со зголемување на крвниот маркер за кршливоста на коските и сузбивање на паратироидниот хормон (PHT).

PHT го одржува крвниот калциум на нормално ниво и стимулира нормално одржување на коските – што е отстранување на старата коска и стимулирање на формирање на нова. Комбинацијата на зголемена кршливост на коските и помалата PHT стимулација доведува до ослабување на коските.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби