Што препорачуваат кардиолозите за спуштање на крвниот притисок?

Според некои проценки, една од три возрасни личности има висок крвен притисок, но само половината од нив ја имаат состојбата под контрола. Тоа ја става во голема опасност втората половина, бидејќи високиот крвен притисок го зголемува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.Нормалниот крвен притисок е 120 систолен и 80 дијастолен, или 120/80 mmHg. Доколку притисокот изнесува помеѓу тоа и 139/89 mmHg, се смета дека постои ризик од висок крвен притисок, додека сè над тоа спаѓа во групата на висок.

Еве што препорачуваат кардиолозите за спуштање на крвниот притисок и одржување на негово здраво ниво:

1) Движете се

Буквално секое движење е корисно движење, без разлика дали користите скали наместо лифт, пешачите на пократки релации и сл. Било кое движење помага за намалување на крвниот притисок и ја подобрува способноста на срцето да зема кислород од крвта.

2) Намалете го стресот

Кога сме под стрес, нивото на хормоните како кортизол се зголемува, а со тоа и крвниот притисок.

Секако, намалувањето на стрес не е воопшто лесно да се постигне, а во тоа може да бидат вклучени подобра стратегија за спиење, поголема изложеност на свеж воздух, слушање на омилена музика која ве релаксира, вежбање јога и сл.

3) Фокусирајте се на здрава исхранаИсхраната богата со овошје, зеленчук, добри масти и протеин, исклучително влијае на крвниот притисок и здравјето.

На пример, добрите масти кои потекнуваат од авокадото, маслиновото масло или лососот помагаат во намалување на инфламацијата во телото, што пак помага во регулирање на крвниот притисок и овозможува подобра апсорбција на одредени витамини и минерали растворливи во масти.

4) Кога да посетите доктор?

Доколку ништо од ова не ви влијае на намалување на високиот крвен притисок, можеби се работи за генетски фактори или болест. На ризикот од висок крвен притисок влијаат и други фактори, како што се староста, расата или етничката припадност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег има на Попова Шапка, Маврово и на планинскиот премин Стража, но без забрани за...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби