Што да очекувате во секоја фаза од менопаузата?

За многу жени, разните фази од менопаузата се мистерија сè додека не почнат да им се случуваат.
Еве што може да очекувате од секоја фаза на менопаузата:

1) ПерименопаузаОва е периодот пред менопаузата кога естрогенот и прогестеронот почнуваат да се намалуваат, а може да започне во средината на 40-тите и обично трае околу 4 години. Еден од првите знаци е нерегуларен менструален циклус, а во оваа фаза сè уште е возможно да се забремени.

Кога естрогенот почнува да флуктуира, менструацијата може да трае подолго или пократко, а заедно со овие промени може да се случуваат и емоционални и психолошки промени кои вклучуваат анксиозност, депресија, заборавање и сл.

2) МенопаузаЖената е официјално во менопауза кога нема менструација 12 месеци, а тоа може да се случи во 40-тите или 50-тите, а просечната старост е 51. Во оваа фаза, продукцијата на естроген е драстично намалена и јајниците престануваат да ослободуваат јајца, што значи дека веќе нема менструација.

Во оваа фаза се јавуваат симптоми како топлотни бранови, сувост на вагината, намалено либидо, анксиозност, депресија и дебелеење.

3) ПостменопаузаПериодот по менопаузата се карактеризира со намалување на одредени симптоми како топлотните бранови, а се зголемува ризикот од остеопороза и срцеви заболувања поради малата количина на естроген, кој влијае на начинот на кој што телото го користи калциумот и на одржување на нивото на холестерол во крвта.

По менопаузата може да се забележат и промени на кожата, која станува поделикатна и полесно се оштетува и се создаваат модринки. Таа може да стане и посува и подложна на состојби како егзема.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби