Правила за вежбање кога сте болни

Иако вежбањето може да помогне за зајакнување на имунолошкиот систем, не секогаш е препорачливо доколку веќе сте болни.Експертите се сложуваат дека е безбедно да се вежба доколку имате некои од следниве симптоми:

- Притисок во синусите

- Кивање

- Затнат нос или нос кој тече

- Воспалено грло

- Болка во ушите

Вежбањето треба да се избегнува во случај на:

- Треска

- Болку во мускулите

- Отежнато дишење, кашлање, затегнатост во градите

- Повраќање

- Дијареа

Во суштина, доколку симптомите се „над вратот“, типично е во ред да се вежба, а во спротивно е пожелно да одмарате.

Доколку се решите да вежбате, може да ја задржите регуларната рутина, но со намален интензитет – на пример, пешачење наместо трчање, јога или истегнувања наместо тежински тренинг и сл. Намалувањето на интензитетот го олеснува дишењето и помалку го оптеретува имунолошкиот систем, а доколку забележите дека физичкиот напор ви ги влошува наместо да ги подобрува симптомите, потребно е да прекинете со него.

Бидејќи бактериите лесно се шират во теретана, се препорачува вежбање по дома или на отворено, а доколку отидете во теретана, бидете внимателни кон другите. Измијте ги рацете пред да имате контакт со опремата, а по нејзиното користење избришете ја, по можност со средство за дезинфекција на рацете, за да го намалите ширењето на бактерии.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Во болница влегува панкерка и се жали на болки во стомакот. Младава жена имала розова коса, еден куп тетоважи и обетки и чудна облека. Откако докторот утврдил дека има...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со умерен интензитет и се одвива по претежно суви коловози. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Во Виена умрел Јернеј Копитар, словенечки...
1858.- Се родил холандскиот лекар Кристијан...
1938.- Основана е Словенечката академија на...
1941.- Британскиот премиер Винстон Черчил и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби