Годишно во себе внесуваме 250 грама пластика

Во човечкото тело има одредена количина микропластика. Таа се внесува со помош на водата што ја пиеме, но и преку храната која ја консумираме.Така, според сознанијата, секоја недела внесуваме 2.000 ситни парчиња пластика. Тоа е од прилика – пет грама, што е еднакво на едно пластично капаче. Тоа најмногу се внесува преку користење чаши, филџани, сол и пиво. Месечно внесуваме 21 грам пластика, а годишно – 250 грама и тоа сериозно ги загрижува научниците.

– Сè што овој миг знаеме е дека внесуваме премногу пластика и дека тоа е токсично за нашето тело. Тоа е доволна причина за загриженост, изјави д-р Тава Паланисами од Универзитетот на Њукасл, Австралија, којшто работеше на научниот труд.

Пластиката не се разградува, таа само се распаѓа на помали парчиња, па завршува и во прехранбениот синџир.

Ако просечниот животен век е 79 години, за тој период човек внесува 20 килограми пластика во својот организам, што е еднакво на две полни канти за ѓубре.

Генералниот директор на Светската организација за заштита на природата, Марко Ламбертини смета дека овие наоди би требало да послужат како повик на будење на владите ширум светот.

– Не само што пластиката ги загадува нашите океани и другите водни површини и го убива морскиот свет, неа ја има и во самите нас и не можеме да го избегнеме внесувањето пластика, рече Ламбертини, додавајќи дека глобалната акција е итна и неопходна за борба против оваа криза.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Во болница влегува панкерка и се жали на болки во стомакот. Младава жена имала розова коса, еден куп тетоважи и обетки и чудна облека. Откако докторот утврдил дека има...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со умерен интензитет и се одвива по претежно суви коловози. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Во Виена умрел Јернеј Копитар, словенечки...
1858.- Се родил холандскиот лекар Кристијан...
1938.- Основана е Словенечката академија на...
1941.- Британскиот премиер Винстон Черчил и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби