5 корисни совети за поздрав сон

Важноста на редовниот и здрав сон за човечкиот организам е докажана одамна. Но, како да си го обезбедиме тоа природно, без употреба на апчиња и други средства за спиење?

Рано будење наутро заради изложување на телото на природна дневна светлинаТоа го „навива” биолошкиот часовник и нè навикнува на тоа да одиме и порано во кревет. Изложувањето на дневна светлина рано не значи да станувате пред изгрејсонце, туку кусо потоа и – „сончање“ на терасата од 30 до 60 минути. Особено ефективно е ако тоа се комбинира со набљудување и на залезот приквечер.

Не претерувајте со попладневната дремка

Дремката по напорен работен ден, понекогаш, е просто – неизбежна. Но, ако зачести, тоа може да го наруши вечерниот сон, кој е најважен. Дремката не треба да биде подолга од 20 минути, препорачуваат стручњаците.

Не правете физички вежби доцна

Иако звучи нелогично тоа дека физичките напори можат да бидат штетни за сонот, кај некои луѓе, тоа е така. Вежбањето ја зголемува телесната температура, а при ноќното спиење, природно се случува благ пад. Така, физичката активност непосредно пред легнувањето го нарушува природниот процес на заспивање.

Оброк наутро и во средината на денотВарењето на храната, како процес во телото, со приближувањето на времето за спиење, сè повеќе се забавува. Ако внесете повеќе храна пред да си легнете, тоа може да доведе до проблеми, како, на пример – поголеми количества стомачни киселини. Освен тоа, некои истражувања посочуваат дека храната што се јаде навечер, во телото во голема мера се „складира” во облик на масти, наместо да се потроши како енергија.

Кафето навистина може да е штетно за сонот

Пиењето кафе, зелен и црн чај, ги прават луѓето побудни и активни бидејќи ги блокираат рецепторите на мозокот за аденозин – што „му кажува” на човековиот највитален орган – кога е уморен. Кофеинот обично го достига максималниот ефект околу 15 до 45 минути по внесувањето. Ако ги тргнеме настрана лекарствата, состојбата на црниот дроб, па дури и генетиката како фактори, кај повеќето здрави возрасни луѓе, кофеинот кружи во телото до шест часа по консумацијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби