Зошто мажите заразени со коронавирус умираат почесто отколку жените?

Австралискиот генетичар Џенифер Грејвс открива зошто мажите заразени со новиот коронавирус умираат почесто отколку жените, пренесува Science Alert.Според неа, релативно високата стапка на смртност кај мажите може да се објасни со комбинација на неколку фактори, вклучително и гени, хормони, карактеристики на имунолошкиот систем и однесување.

Во Италија и Кина стапката на смртност кај мажите е повеќе од двојно поголема отколку кај жените. Во Њујорк, мажите сочинуваат околу 61 процент од починатите пациенти од Ковид-19.

Покрај тоа, зголемениот број смртните случаи кај мажите во однос на жените е ист во сите возрасни групи, од 30 до 90-годишна возраст.

Друга причина може да бидат хронични состојби, вклучително и срцеви заболувања, дијабетес и карцином, кои, исто така, почесто ги погодуваат мажите.

Грејвс верува дека главната причина за поголема ранливост на мажите од Ковид-19 е Y-хромозомот. Содржи скоро никакви гени, но вклучува и многу повторувачки секвенци, честопати наречени отпадоци ДНК. Со влошување поврзана со возраста, оваа ДНК може да има токсичен ефект врз телото. Но, Y-хромозомот содржи и ген SRY, што го регулира нивото на машки хормони, вклучително и тестостерон. Високото ниво на тестостерон и ниското ниво на естроген ги прават мажите поранливи на срцеви заболувања.

Жените имаат силен имунолошки систем. Ова ја зголемува нивната ранливост од автоимуни заболувања, но ја зголемува нивната отпорност на вирусни заболувања.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби