Пушачите со двојно поголем ризик за потешки облици на коронавирус

Пушачите и поранешните пушачи, вклучувајќи ги и корисниците на електронски цигари, имаат речиси двојно поголем ризик од развој на потешка форма на Ковид-19 од непушачите, покажува истражувањето на Универзитетот Калифорнија од Сан Франциско.-Пушењето е поврзано со значително поголем ризик од унапредување на Ковид-19, изјави професорот по медицина Стантон Гланц, пренесува Си-Ен-Ен.

Истражувањата објавени во Кина, Јужна Кореја и САД покажуваат дека околу 30 отсто од пациентите кои биле пушачи развиле потешки форми на Ковид-19, споредено со 17,6 проценти од непушачите.

Авторите на истражувањето посочуваат дека пушењето и употребата на е-цигари го зголемуваат ризикот и сериозноста од инфекции на белите дробови заради оштетување на горниот респираторен тракт и намалената функција на белите дробови.

Тие ги повикаа здравствените работници на списокот на чекори потребни за справување со пандемијата да го стават и прекинот на пушењето и повикаа на ажурирано собирање податоци за пушачите и корисниците на е-цигари за да се види колку се изложени на ризик од заразување на коронавирусот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто плавуша не може да положи возачки испит?
- Секогаш кога инструкторот ќе рече паркирај, таа рипа на задно седиште.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1756.- Во Салцбург е роден Волфганг Амадеус...
1775.- Роден е Вилхелм Шелинг, германски...
1822.- На собрание во Епидаур, грчките востаници...
1823.- Во Лил е роден Едуард Лало, француски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби