Можни причини за утринска главоболка

Будењето со главоболка не е добар почеток на денот. Oстрата, пулсирачка болка наутро исцрпува уште пред денот да почне, всушност и кај некои луѓе трае кратко, а други пак, ја чувствуваат и неколку часа подоцна. Според стручњаците, постојат неколку причини за утринската главоболка.1. Лош сон

Несоницата може да биде причина за главоболки. Научниците открија јасна врска меѓу недостатокот на сон и од друга страна – мигрената и главоболката. Недоволен сон го намалува прагот на болка, што ги прави луѓето поподложни на главоболка.

2. Дехидрација

И ако не пие доволно вода, човек може да се разбуди со главоболка. Тоа предизвикува болки коишто може да бидат релативно благи но и потешки.

Дехидрацијата влијае на секој дел од телото, вклучувајќи го и мозокот. Советот гласи – пијте доволно течности за да ги избегнете утринските главоболки.

3. ‘Рчење

Спиењето нарушено од ‘рчење или апнеја (отежнато дишење), исто така, може да биде извор на главоболка при будењето. Сепак, главоболката поврзана со апнеја трае помалку од 30 минути.

4. Лекови и алкохол

Лековите можат да поттикнат главоболки и тука се препорачува консултација со лекар за можна промена во терапијата. И мамурлакот, како и претерувањето со алкохол може да доведат до главоболка рано наутро.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби