Популарен засладувач го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар

Засладувачот еритритол е поврзан со згрутчување на крвта, мозочен и срцев удар, сугерира студија објавена во списанието „Nature Medicine“.-Доколку количината на еритритол во крвта е на врвот од 25 отсто во споредба со најниските 25 отсто, постои околу двапати поголем ризик од срцев и мозочен удар. Тоа е во ранг со најсилните срцеви фактори на ризик, како дијабетес, вели авторот на студијата, д-р Стенли Хејзен, директор на Центарот за кардиоваскуларна дијагностика и превенција на Институтот „Lerner Research“ на клиниката во Кливленд.


Лабораториските истражувања презентирани во трудот покажуваат дека еритритолот предизвикува полесно згрутчување на крвта. Згрутчувањето може да се откине и да патува до срцето или до мозокот и со тоа да предизвика срцев или мозочен удар.

-Ова звучи алармантно! Се чини дека постои ризик од згрутчување поради употребата на еритритол. Очигледно е дека се потребни повеќе истражувања, но поради претпазливост, можеби треба да го ограничите еритритолот во вашата исхрана, вели д-р Ендрју Фримен, директор за кардиоваскуларна превенција и здравје од болницата во Денвер.

Засладувачот еритритол е една од најпознатите замени за шеќер во прехранбената индустрија, а воедно е мошне популарен додаток во продуктите наменети за дијабетичари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби