Подобар сон -подобра диета

Заборавете на скапите суплементи и теретани, доколку сакате да ја направите својата диета поефикасна, тогаш сè што ви треба е добар сон.Истражувачите од Универзитетот од Питсбург набљудувале 125 возрасни лица со BMI (Индекс на телесна тежина) во групата со прекумерна тежина додека биле на 12-месечна програма за слабеење и го споредувале нивниот сон со нивната способност да се придржуваат до целите на исхраната и вежбањето. Тие го мереле сонот врз основа на тоа колку долго учесниците поминале во кревет, колку е конзистентно нивното време за спиење и дали се чувствуваат одморени.

Истражувачите откриле дека учесниците кои имале подобри резултати во спиењето воедно полесно ја спроведувале својата диета. Тие, исто така, имале тенденција почесто да вежбаат.

-Резултатите сугерираат дека оптимизирањето на спиењето може да доведе до подобро придржување кон промените во животниот стил, вели Кристофер Е. Клајн, водечки автор на студијата и вонреден професор на Универзитетот во Питсбург.

Претходна студија од истите истражувачи покажа дека доброто спиење, исто така, помага да согорите повеќе масти додека губите тежина.

Да се ​​биде добро одморен, игра улога и во апетитот, при што некои истражувања откриле дека луѓето кои добро спиеле намалуваат 270 калории дневно без да менуваат други навикиПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што е разлика меѓу падобран и кондом?
- Па, ако падобран се дупне, еден живот помалку. Ако кондом се дупне, еден живот повеќе.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби