Жените кои спијат под 7 часа се поизложени на опасност од дијабетес 2

Жените кои спијат помалку од седум часа на ден се поизложени на опасност од појава на дијабетес тип 2. Имено, губењето на само 90 минути сон секоја вечер ја зголемува отпорноста на инсулин кај жената, тврдат научници од Универзитетот Колумбија во Њујорк, САД.Тоа се случува затоа што клетките во телото неправилно реагираат на инсулинот што го произведува самото тело. Тоа е хормон којшто го регулира шеќерот во крвта, и ако тоа не оди како што треба, ја остава гликозата да се акумулира во крвта до опасни нивоа. Ефектите се посилни кај оние жени кои минале низ менопауза, според испитувањата. предводени од проф. Мари-Пјер Сен-Онг од Универзитетот.

- Во текот на нивниот живот, жените се соочуваат со многу промени во нивните навики на спиење, поради на пример породување, одгледување деца и менопаузата. Почесто жените отколку мажите го доживуваат тоа, т.е. не спијат доволно. Во текот на подолго време, постојаниот стрес може да предизвика откажување на клетките што произведуваат инсулин, што на крајот ќе доведе до дијабетес тип 2, појасни д-р Сан-Онг.

Таа вели дека благиот недостаток на сон и за само шест недели предизвикува промени во телото коишто го зголемуваат ризикот од развој на оваа состојба.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби