4 придобивки од краткото туширање со ладна вода

Иако не звучи пријатно како топла бања, сепак експертите инсистираат на тоа дека ладното капење - дури и ако е кратко - ќе направи чуда за вашето здравје.Децениските истражувања ја поврзуваат изложеноста на студ со огромен број придобивки.

Од зајакнување на имунолошкиот систем, помагање да изгубите тежина и да го намалите нивото на стрес до намалување на депресијата

Го зајакнува имунолошкиот систем

Вклучувањето на ладна вода при туширање, дури и само за 30 секунди, може да го зајакне имунолошкиот систем, велат експертите.

Се смета дека шокот од студената вода ги стимулира леукоцитите - белите крвни зрнца кои се борат против инфекциите.

Всушност, оние кои додаваат ладна вода во туширањето поретко земаат боледување, според една студија од 2016 година во Холандија.

Истражувачите регрутирале повеќе од 3.000 учесници, на возраст од 18 до 65 години, кои вообичаено не се туширале со ладна вода.

Оние кои се префрлиле на ладно туширање од 30, 60 или 90 секунди за три месеци, било откриено дека се болни 29 отсто помалку од оние кои продолжиле да се тушираат со топла вода.


Помага во одржувањето на тежината

Туширањето со ладна вода може да помогне и во одржувањето на тежината.

Ова се должи на термогенезата - процесот што телото го користи за да генерира топлина, што има ефект на согорување калории.

Едно истражување, предводено од д-р Мариете Бун од Медицинскиот центар на Универзитетот Лајден во Холандија, покажа дека овој метод е ефикасен начин за трошење енергија.

Тимот регрутирал 24 возрасни лица кои биле следени за време на туширање во 7.45 часот и 19.45 часот.

Температурата на водата се намалувала постепено додека температурата не достигне до 9 Целзиусови степени. Потоа биле изложени на оваа ниска температура уште 90 секунди.

Резултатите покажале дека ниските температури ги натерале волонтерите да согоруваат повеќе калории. Кај жените немало разлика во согорувањето на енергија помеѓу часовите од денот, додека кај мажите било забележано поголемо согорување на калориите за време на утринското туширање.

Оние кои сакаат да се обидат да се изложат на ваков режим треба да започнат со студено утринско туширање во траење од 20 секунди и да се зголемат не подолго од 90 секунди.

Го намалува стресот

Се покажа дека нивото на стрес се подобрува при потопување на телото со ладна вода, според студијата од 2004 година од истражувачи во Финска.

Истражувачите го испитуваа расположение и здравјето на 82 луѓе на есен и повторно на почетокот на годината - пред и по периодот на зимско пливање на отворено во земјата. Околу две третини од групата пливале, додека другата третина била користена како контролна група.

Истражувачите откриле дека нивото на напнатост значително се намалило кај пливачите, како и нивната меморија и расположение, во споредба со луѓето кои не се капеле.

Истражувачите објасниле дека ова се должи на ладната вода што предизвикува ослободување на норадреналин, кој ја ублажува болката и го намалуваат воспалението.


Го намалува ризикот од депресија

И покрај тоа што не звучи пријатно, ладниот туш може да ви го подобри расположението. Всушност, беше откриено дека изложувањето на студ ги ублажува симптомите на депресија во студија од 2007 година од истражувачите од Медицинскиот факултет на Универзитетот Вирџинија.

Се смета дека изложеноста на студ го активира нервниот систем и го зголемува протокот на крв во мозокот, што предизвикува ослободување на норадреналин.

Докажано е дека овој невротрансмитер позитивно влијае на расположението. Некои студии, исто така, открија скок на допамин по изложеност на ладна вода, кој е познат како хормон на задоволството.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби