Вучиќ: Нема да и дозволам на опозицијата да ги спречи изборите

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека нема да и дозволи на опозицијата да го спречи одржувањето на изборите и дека тоа е едно од најтешките кривични дела.-Тој филм нема да го гледате, рече Вучиќ за ТВ Пинк Телевизија.

Говорејќи за тркалезната маса што се одржа на Факултетот за политички науки во Белград (ФПН), Вучиќ оцени дека тоа е одлична работа, но дека на тој настан се поканети шестмина претставници на Сојузот за Србија (СзС) и четворица претставници на Српската напредна странка (СНС), со што СНС е оштетена.

-Супер е да се разговара на секое место, но природно место е парламентот, кажа Вучиќ.

Тој наведе дека не знае дали вршителот на должноста заменик помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Метју Палмер за време на престојот во Белград им има порачано на лидерите на опозицијата да одат на тркалезната маса на ФПН.

Тој потврди дека се менува практиката во српскиот парламент, повеќе да нема усвојување на закони по итна постапка и дека повторно ќе има јавна расправа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...