Евростат: Државјани на БиХ масовно заминуваат во ЕУ

Бројот на државјани на БиХ кои ја напуштаат таа земја и заминуваат во Европската унија постојано се зголемува, според најновите податоци на Евростат. Во 2018 година, на 53.520 граѓани на БиХ за првпат им била дадена дозвола за престој во една од земјите членки на ЕУ.Во 2017 година, вкупниот број на дозволи за престој издадени на државјани на БиХ добиени за првпат во една од земјите-членки на ЕУ изнесуваа 26.395, додека во изминатите пет години 150.000 жители на БиХ, за првпат добиле дозвола за престој во ЕУ.

Најмногу дозволи за престој на државјани на БиХ издала Германија - 16.523.

Веднаш зад Германија е Словенија со повеќе од 15.000 издадени дозволи за престој (15.714). На трето место е Хрватска, која минатата година издала 12.996 дозволи за престој на државјани на БиХ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...