БиХ: За една година пратениците добија над милион долари без да работат

Пратениците и делегатите на Собранието на БиХ од декември 2018 до септември 2019 година ги чинеле граѓаните најмалку 2.357.143 конвертибилни марки (1.334,003 долари), а дури сега е изборот на парламентарните комисии и почетокот на работата на еден од домовите откако Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) и Српскиот клуб ги доставија предлог-имињата на своите пратеници.Според информациите на Српскаинфо добиени од Секретаријатот на Парламентарното собрание на БиХ, толку многу им е исплатено од буџетот за плати, топли оброци, паушал, посебни додатоци за живот, превоз, сместување и сместување.

Речиси 212.000 КМ се распределуваат врз основа на плати, а во наведениот период од декември, кога се конституираше Претставничкиот дом, платите изнесуваат вкупно 1,8 милиони КМ.

Во септември, најголема плата доби членката на Колегиумот на Домот на народите на БиХ, Никола Спириќ (СНСД), точно 4.983 км (2820 долари) , по што следат колегите од колеџот, лидерите на ХДЗ Драган Човиќ и СДА Бакир Изетбеговиќ со 4,904 конвертибилни марки (2775 долари).

Сите добиваат и топол оброк, што е 6 КМ по работен ден.

Севкупно, топол оброк за 10 месеци чини 47.620 KM. Бидејќи парламентот не заседаваеше во септември парламентарците очигледно пријавиле дека се на функција или на службено патување.Сите парламентарци, без оглед на нивниот правен статус, добиваат и паушал од 713,54 КМ месечно, или повеќе од 290.000 КМ од декември минатата година.

Во моментов има 32 члена на Претставничкиот дом и 14 членови на Домот на народите со полно работно време, што значи дека тие имаат целосна исплата од буџетот на БиХ. Интересно е што за буџетот известија и парламентарци, како што е Војин Митровиќ, СНСД, кои во својот имотен картон пријавиле дека поседуваат неколку милиони марки вредни бизниси и недвижнини. Месечната плата на Митровиќ е 4,753 КМ.

Пратениците и делегатите кои се со полно работно време и живеат на најмалку 80 километри од Сараево имаат право на надомест за сместување од КМ 475,69, како и додаток за одвоен живот од 300 КМ. Оние кои не ја користат оваа такса имаат право да ги покријат трошоците за користење на лично возило во износ од 20 проценти од цената на литар бензин за километар. На тој список има 12 имиња.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто плавуша не може да положи возачки испит?
- Секогаш кога инструкторот ќе рече паркирај, таа рипа на задно седиште.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1756.- Во Салцбург е роден Волфганг Амадеус...
1775.- Роден е Вилхелм Шелинг, германски...
1822.- На собрание во Епидаур, грчките востаници...
1823.- Во Лил е роден Едуард Лало, француски...