Ѓукановиќ: Не е вистина дека го одземаме имотот на СПЦ

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, синоќа изјави дека законот за слобода на религијата не се занимава со Црногорската православна црква (ЦПЦ), иако идејата за нејзино обновување има историска основа.Тој рече дека нацрт-законот за слобода на религијата нема да биде повлечен од дневниот ред и дека тој и Владата имаат апсолутен легитимитет да го разгледаат тоа прашање.

Ѓукановиќ посочи дека тој не го предложил тој предлог-закон и затоа нема да го повлече, како што му сугерира опозицијата.

– Тоа прашање е на дневен ред, не на мој предлог, и затоа не може да биде ниту повлечено со моја воља, како што ми се сугерира, рече Ѓукановиќ во Собранието на Црна Гора.

Тој истакна дека со предложениот закон правно се регулира статусот на верските заедници и предупреди дека била објавена апсолутна лага дека се одзема имотот на Српската православна црква (СПЦ) стекнат до 1918 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Докторе со мојата жена нешто не е во ред. Секогаш кога водиме љубов таа бара да и платам по 100 марки.
-Тоа е ваша грешка, објаснува психијатарот.
–Нас ни наплатува по 250...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...