Тачи: Пред нас се многу предизвици

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод формирањето на новата влада, синоќа оцени дека пред Приштина се голем број предизвици.

-По фер и демократските избори Косово успешно ги воспостави сите институции, вклучувајќи ја и новата влада. Пред нас се голем број предизвици, но остануваме непоколебливи во напорите да ја консолидираме нашата државност и да го добиеме своето легитимно место меѓу народите на слободниот свет, порача Тачи на Твитер.

Пратениците во Приштина синоќа ја изгласаа новата влада, која ќе биде предводена од лидерот на Самоопределување Алби Курти.

Собранието го одобри формирањето на новата влада со 66 гласови за и 10 воздражни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...