Загреб во рушевини: Oстанете подалеку едни од други!

Силните земјотреси што утрово го погодија Загреб предизвикаа голема материјална штета, а воедно и паника кај населението, кое во време на пандемија од коронавирусот, беше принудено да излезе на улиците.

По првичниот потрес, следеа серија на земјотреси со помала магнитуда. Припадниците на воената полиција веќе се излезени на терен и ги расчистуваат рушевините.

Министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ ги посоветува граѓаните кои излегле од своите домови да се држат на безбедна дистанца едни од други.

-За вирусот земјотресот нема важност, тој се шири по своја логика. Сите вие што сте надвор, Загреб е епицентар, останете подалеку едни од други. Знам дека сега да се биде заедно претставува солидарност и подржшката за најблиските, пријателите и семејството, но оддалечете се едни од други бидејќи со тоа го загрозувате своето здравје и на своето семејство

Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле Трпе и Лео и живееле во Струга. Паднале големи дождови, се излил Црн Дрим и почнал да поплавува. Трпе живеел на 3 спрат, а водата стигнала до 2. Доаѓа Лео со чамец пред...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1573.- Роден е Микеланџело Караваџо, италијански...
1831.- Во Сподње Ретје е роден Фран Левстик,...
1864.- Во Лондон е основана Првата...
1891.- Во Њујорк умре Херман Мелвил, еден од...