За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.Повеќето земјотреси, дури 42, биле со интензитет од два степена по Рихтеровата скала.

Уште 23 регистрирани потреси биле со интензитет 2 до 3 степени, шест земјотреси биле од 3 до 4 степени, еден бил на границата од пет, а првиот и најразорниот бил со 5,5 степени.

Последниот земјотрес го почувствуваа граѓаните на Загреб и околината вчера во 20.49 часот и беше со јачина од 2,7 степени според Рихтер со епицентар недалеку од Маркушевац, каде интензитетот беше од 3 до 4 степени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...