Рама огорчен по одлуката на Хаг за Тачи и Весели

По информацијата дека Специјалното обвинителство во Хаг поднело предлог-обвинение против косовскиот претседател Хашим Тачи и поранешниот собрански спикер Кадри Весели,поради воени злосторства против човештвото, реагираше албанскиот премиер Еди Рама наведувајќи дека е на страната на „борците кои го ослободиле Косово од пеколот на Милошевиќ“.Во објава на Фејсбук Рама вели дека кога ја добил информацијата и ги прочитал имињата на наводните криминалци од Ослободителната војна во Косово, тој се обидел но не успеал да ги формулира вистинските реченици за да ја изрази својата огорченост.

Рама најави дека јавно ќе се произнесе во текот на денешниот ден со порака за сите Албанци, но потенцира дека е и ќе биде до крај, во подршка на сите што се бореле со оружје за ослободување на Косово, заробено во пеколот на Слободан Милошевиќ.

„Да живее Косово и денес повеќе од кога и да е, почит за водачите на ослободителната војна, напиша Рама.

Реагираше и овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај.

„Борбата на Ослободителната војска на Косово беше чиста и праведна и не е само највисоката точка на историските заложби на народот на Косово за слобода и самоопределување, но исто така и најславното поглавје од нашата национална историја, напиша на Фејсбук,Цакај,кој по потекло е од Косово.

Тој искажува целосна убеденост дека ќе се докаже нивната невиност.

Прв реагираше претседателот Мета кој на Фејсбук напиша дека Тачи и Весели ќе докажат дека се невини.

– Веруваме во невиноста на претседателот Хашим Тачи и поранешниот претседател на Парламентот, Кадри Весели и сите нивни соборци, напиша Мета.

Тој додаде дека и претходно биле подигнати обвиненија против поранешните лидери на ОВК, но тие ја докажале нивната невиност и дека тој верува дека и сега тоа ќе се случи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...