Ѓукановиќ: Берлинскиот процес има незаменлива улога во јакнењето на регионалната соработка

Берлинскиот процес има незаменлива улога во јакнењето на регионалната соработка и поврзувањето на земјите од регионот со Европската унија на патот кон интеграцијата, нагласи денеска претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.Ѓукановиќ рече дека регионалната соработка несомнено носи позитивни резултати и го забрзува развојот, на „нашите економии и општества како целина“.

– Стабилен, економски и демократски развиен Западен Балкан е геополитички императив, нагласи Ѓукановиќ во говорот на онлајн самитот на Западен Балкан и ЕУ, чиј домаќин е Софија.

Тој посочи дека не постои подобра гаранција за долгорочно одржување на мирот од забрзаниот социјален развој на сите земји во регионот.

– Берлинскиот процес е потврден како најдобра рамка за динамизирање на соработката со цел напредок и исполнување на критериумите за целосна интеграција во ЕУ, додаде Ѓукановиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...