Брнабиќ: Незгодно е да отидам во Црна Гора, земјата од кај ни протераа амбасадор

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави денеска дека е „незгодно да се посети земја од која е протеран амбасадорот на вашата земја и во која е прогласен за „персона нон грата“, јави дописникот на МИА од Белград.

Брнабиќ со ова одговори на прашањето на новинарите дали ќе ја посети Црна Гора и му се заблагодари на црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ за поканата да ја посети таа земја.

-Се надеваме дека ова прашање (на амбасадорот Владимир Божовиќ) може да се реши, а во кој било друг сегмент на дијалог и соработка, Владата на Србија и државниот врв покажаа колку ни значи соработката со Црна Гора во овој момент, изјави Брнабиќ.

Таа посочи дека на експлицитното барање на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, таа не возвратила со реципрочни мерки на Црна Гора и дека го задржала црногорскиот амбасадор во Белград.

-Тоа е гест на подадена рака и сè уште очекуваме Црна Гора соодветно да одговори на тој гест. Ние ја имаме предвид нивната покана и им се заблагодаруваме, истакна Брнабиќ.

Претседателот на Србија, вчера за ТВ Прва изјави дека Брнабиќ не може да оди во Црна Гора, бидејќи, како што изјави, нема кој да ја пречека.

На оваа констатација на Вучиќ, денеска одговори црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ.

-Во Црна Гора има кој да ја пречека српската премиерка Ана Брнабиќ, но прашањето е дали таа ќе најде време да дојде, изјави Кривокапиќ и порача дека владата нема да се откаже од обидите за нормализирање на односите со Србија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се вратил Мујо од партиски состанок потечен во двете очи.
"Што се случи?"- го прашале.
"Па, знаете, партискиот состанок беше многу долг..."
"И ?"
"Јас седев зад...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...