Захарова: Шмит е измамник бидејќи нема меѓународно полномошно за функцијата

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека високиот претставник во БиХ, Кристијан Шмит, е измамник бидејќи нема меѓународно полномошно да ја извршува оваа висока меѓународна функција.-Имаме човек кој е всушност измамник. Тој нема меѓународно полномошно, туку преку медиумите, преку усогласениот став на колективниот Запад, се преправа дека има официјален статус. Го нема!, јасна е Захарова.

Таа го ставот за Шмит го изнесе во интервју за АТВ на Бања Лука. Според неа, Шмит нема официјален статус, туку само се преправа дека е висок претставник.

На крајот на јуни минатата година, Шмит беше назначен за висок претставник во БиХ, без одлука на Советот за безбедност на ОН.

Захарова кажа дека веќе се може да се фалсификува, посочувајќи ја за пример Мисијата на ОБСЕ.

-Мисијата на ОБСЕ, која е затворена од март, не е официјално иницирана во рамките на ОБСЕ. И покрај тоа што Русија кажа дека мандатот не е продолжен. Нема мандат, рече Захарова.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...