Лицата над 30 години во Грција имаат можност да примат четврта доза од вакцината против Ковид-19

Граѓаните во Грција на возраст од 30 до 59 години, од денеска, доколку сакаат, можат да закажат термин за вакцинација со четврта доза од вакцината против Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.Вакцинацијата не е задолжителна, а според Националната комисија за имунизација иако „не постојат доволни научни податоци за дополнителната придобивка што би ја понудила втората бустер доза со постоечките вакцини“, сепак им се дава можност на лицата над 30-годишна возраст да се вакцинираат.

Со четврта доза, односно втората бустер доза веќе се вакцинираат граѓаните постари од 60 години, а Комисијата за имунизација по одржаниот состанок во четвртокот соопшти дека останува силна препорака за вакцинација за конкретната старосна група.

-Во однос на општата популација под 60 години, Националната комисија за имунизација посочува дека во моментов не постојат доволни научни податоци за дополнителната придобивка што би ја понудила втората бустер доза со постоечките вакцини. Сепак, Националната комисија за имунизација препорачува да им се даде можност за вакцинација со втора бустер доза на лицата на возраст од 30 до 59 години, доколку сакаат, соопштија во четвртокот од Министерството за здравство на Грција.

Граѓаните од конкретната старосна група, од денеска можат да закажат термин за вакцинација.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...