Радев: Се надевам дека овој парламентарен состав ќе ја запре политичката нестабилност

Искрено се надевам дека 48. Народно собрание ќе нè изведе од спиралата на политичка нестабилност, а клучот е токму во вас. Тоа го истакна претседателот на Бугарија Румен Радев од собраниската говорница во своето обраќање до народот и новоизбраното 48. Народно собрание кое денеска ја одржува првата свечена седница.– И покрај краткиот живот на последните парламенти, секој почеток е исполнет со надеж. Имате можност да оставите достоен белег во историјата со приказ на разум, граѓанска одговорност и волја во овие тешки времиња за Бугарија и Европа, им се обрати Радев на бугарските пратеници.

Потребна е мудрост, потребна е храброст да се формира влада која може да преземе одговорност и да владее во време на тешки искушенија, додаде тој.

Радев ги предупреди народните избраници дека парламентарното време е вредно и гласачите ќе се чувствуваат изневерени доколку тоа време се „удави во скандали“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...