Албанија ќе обновува 30 мостови во заеднички проект со СБ

Албанската влада почнува да ги обновува мостовите во земјата во рамки на заедничкиот проект со Светската банка, јави државната агенција, АТА.Канцеларијата на Светска банка во Тирана соопшти дека новиот проект ќе ја подобри инфраструктурата на 30 мостови во Албанија.

Од проектот директно ќе имаат корист 800.000 луѓе, а подобрата патна мрежа ќе овозможи побрзо движење на луѓе и стоки и ќе ја зајакне економијата.

Вицепремиерката на Албанија, Белинда Балуку, која е и министерка за инфраструктура и енергетика, најави дека проектот ќе трае седум години, а средствата за него се во вредност од 100 милиони евра.

Во 2023 година, во рамките на проектот ќе бидат обновени два моста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...