Заедно со демократскиот свет да се стави крај на заканувачкиот апсурд на северот во Косово

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека конфликтот на северот во Косово мора да се реши рамо до рамо со демократскиот свет.

Рама на социјалните мрежи објави слики од средбата во Молдавија со претседателката на Европската комисија, Урсула фон Дер Лајен, холандскиот премиер Марк Руте и српскиот претседател Александар Вучиќ.

- Регионот мора да влезе во нови односи со ЕУ, додека конфликтот на северот во Косово мора да се реши рамо до рамо со демократскиот свет, ставајќи крај на заканувачкиот апсурд и финализирајќи го договорот за нормализација и меѓусебно признавање меѓу Косово и Србија, потенцира албанскиот премиер.

Рама денеска учествува на состанокот на Европската политичка заедница, што се одржува во Кишињев, Молдавија, каде околу 50 европски лидери ќе разговараат за безбедносните и енергетските прашања на континентот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...