Грчките власти спасија 91 мигрант од мал остров во реката Еврос на границата со Турција

Од мал остров во реката Еврос на грчко –турската граница вчера била спасена група од 91 мигрант, а меѓу нив и над 30 деца, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчката полиција мигрантите на грчка територија пристигнале со помош на криумчар, кој со чамец ги превезол од спротивниот брег и ги оставил на островот, а станува збор за 32 мажи, 25 жени и 34 деца.

Мигрантите се во добра здравствена состојба, а грчките власти им обезбедиле облека, храна и прва помош.

Од кабинетот на грчкиот премиер Јоанис Сармас соопштија дека надлежните власти, „со почитување на националното, ЕУ и меѓународното право, ги преземаат неопходните активности за да се спречи секое нелегално влегување на странски државјани во земјата“.

-Во последните денови нискиот водостој на реката Еврос го фаворизира илегалниот премин на мигрантите, кои ги користат малите острови што паѓаат и на грчка и на турска територија, соопштија од кабинетот на грчкиот премиер.

Додадоа дека грчката Влада апелирала до новата турската Влада „да ги координира граничните власти и да спречи илегални преминувања“.

Ова е втор случај за краток временски период, група мигранти да се обидат преку реката Еврос од Турција да влезат во Грција, со оглед на тоа што во четвртокот беа спасени 134 мигранти.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...