Грција предлага ЕУ привремено да прифати деца погодени од конфликтот во Газа

Европа има должност да прифаќа деца повредени и трауматизирани од Газа се додека трае конфликтот, изјави денеска грчкиот министер за надворешни работи Јоргос Герапетритис.Тој бара партнери за проектот, кој вклучува привремено носење деца во Европската унија, и како што пренесуваат грчкте медиуми негова изјава за Ројтерс тој нагласи дека оваа недела разговарал за идејата со палестинскиот премиер Мохамед Мустафа.

„Мораме јасно да се соочиме со таа трагедија“, рече Герапетритис.

Тој не потенцира колку луѓе може да прими Грција или ЕУ, но рече дека тоа прашање се разговара со палестинските власти.

Герапетритис нагласи дека иницијативата не е поврзана со редовната миграција, која стана политички чувствителна во Европа и на која десницата силно се спротивставува.

„Ова е очигледен повик за хуманитарна помош. Овде не зборуваме за економски мигранти или други видови нерегуларна миграција“, рече тој.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...