Вучевиќ: Лајчак знае дека нема да има напредок во дијалогот се додека Курти е на власт

Премиерот на Србија Милош Вучевиќ денеска оцени дека нема да има напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина се додека е на власт косовскиот премиер Албин Курти и додаде дека за тоа е свесен и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Мирослав Лајчак.Вучевиќ во гостувањето на телевизија Блиц изјави дека е загрижен што Западот попушта пред косовскиот премиер.

„Не гледам ниту милиметар простор дека нешто ќе мрдне во дијалогот додека Курти е на власт. Кога разговарав со Мирослав Лајчак во Атина пред десет дена, гледам дека и тие се свесни за ова. Свесни се дека Курти сигурно нема да формира Заедница на српски општини. Се чини нереално дека Квинта нема никакво влијание врз Курти. Тие велат дека вршат притисок, но ние не гледаме никаков напредок“, рече Вучевиќ.

Коментирајќи ја изјавата на косовскиот министер Џељаљ Свечља дека претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе биде уапсен доколку дојде на Косово, тој рече дека „бандитите никогаш не можат да уапсат претседател на една држава“.

„Имаме работа со некој кој не сака мир и кој сака етничко чистење на Србите на Косово и Метохија. Доколку претседателот на Србија одлучи да ги посети, тоа ќе биде во координација со КФОР, ЕУЛЕКС и сите институции со кои треба, додаде Вучевиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...