Воена вежба на грчкото и израелското воздухопловство на Пелопонез

Атина, 8 октомври 2010 (МИА) - Грчко-израелска военовоздухопловна вежба ќе се одржи од 11 до 14 октомври во западниот дел на Пелопонез и во во воздушниот простор над островот Крит.

Вежбата е дел од „Миноас 2010“ што почна во мај на Крит, но беше прекината поради  нападот на изралеските командоси на 31 мај врз хуманитарниот конвоз за Појасот Газа. Во нападот загинаа деветмина турски активисти, а на бродот имало и грчки активисти. 

Во вежбата од грчка страна ќе учествуваат осум хеликоптери - три „Блек хоук“ УХ-60 и три „Апачи“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...