Србија ги исполни меѓународните обврски

Брисел, 20 јули 2011 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен им честита денеска на српските власти за апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека Србија со тоа ги исполни своите меѓународни обврски.

- По екстрадирањето на Ратко Младиќ во Хаг ова апсење ќе овозможи затворање на најболното поглавје во неодамнешната европска историја, истакна Расмусен во соопштение од Брисел.

Според него, иднината на Србија лежи во „конструктивната соработка со соседите и евроатлантското семејство“, а НАТО ќе продолжи да му помага на балканскиот регион.

Хаџиќ утрово беше уапсен од припадниците на Безбедносно информативната агенција (БИА) во подрачјето на Фрушка Гора.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...