Барикадите на границата со Србија ќе бидат отстранети

Приштина, 29 септември 2011 (МИА) - Српските барикади во северно Косово ќе бидат укинати, изјави денеска косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи и вети дека косовските институции нема да преземаат еднострани дејствија.

Реџепи истакна дека укинувањето на барикадите е неизбежно, бидејќи тие го попречуваат слободното движење на луѓето и стоките.

Тој нагласи дека сите дејствија ќе бидат координирани со силите на НАТО, КФОР и мисијата на Европската унија во Косово, ЕУЛЕКС.

Косовските Срби истовремено останаа на блокадите на граничните премини Јариње и Барњак на границата во северно Косово.

Претставниците на НАТО, како и на српските и на косовските власти ги повикуваат сите страни да останат мирни и да не предизвикуваат провокации.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...