Македонците во Србија ќе патуваат само со лични карти

Министрите за внатрешни работи на Македонија и на Србија, Гордана Јанкуловска и Ивица Дачиќ, во Охрид ќе потпишат договор за олеснување на граничните процедури, односно минување на границата со биометриски лични карти.

Договорот ќе биде потпишан на маргините на Министерскиот форум за внатрешни работи и правда, што денес и утре се одржува во хотелот “Инекс Горица“.

Според најавите, Договорот на сила ќе стапи по ратификација од страна на парламентите, што ќе им овозможи на граѓаните македонско-српската граница да ја минуваат само со биометриска лична карта.

Министерката Јанкуловска неодамна изјави дека Македонија е отворена за разговор за вакви договори и со други земји, кои ги исполнуваат безбедносните стандарди и во смисла на контрола на границата и безбедност на документите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...