Најлош ден за берзите во САД во 2019 година

Берзите во САД синоќа го затворија тргувањето со пад од околу три отсто, што е најлош резултат од почетокот на годината, предизвикан од стравувањата од рецесија во земјата и слабите статистички податоци што доаѓаат од Германија и Кина.Во текот на берзанските купопродажби вчера профитноста на двегодишните американски хартии од вредност се зголемија многу повеќе од профитноста на стандардните 10-годишни американски благајнички записи, хартии од вредност издавани од Министерството за финансии. Ова се случува за првпат од 2007 година и според експертите е знак дека почнува рецесија.

Аналитичарите оваа состојба ја нарекоа „хистерија“ на светските финансиски пазари. Цените на нафтата што вторникот го завршија со скок од пет отсто, синоќа паднаа за повеќе од пет отсто.

Општо земено, синоќа паднаа индексите на речиси сите главни светски берзи.

Разгорената трговска војна со Кина на администрацијата на претседателот Доналд Трамп е една од причините за опасноста од рецесија, бидејќи постојат стравување од одлучни возвратни мерки од страна на Кина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...