Стапката на инфлација во еврозоната на најниско ниво од 2016 година

Годишната стапка на инфлација во еврозоната во август се задржа на најниското ниво во последните 3,5 години, покажуваат денеска објавените проценки на европската статистичка агенција Евростат.

Годишната стапка на инфлацијата мерена со хармонизираниот индекс на потрошувачки цени (ХИЦП) во август изнесуваше еден отсто, што значи дека е задржана на јулското ниво, најниско од почетокот на 2016 година, се наведува во извештајот на Евростат.

Инфлацијата во јуни изнесуваше 1,3 отсто.

Кога ќе се исклучат променливите цени на енергенсите, храната, алкохолните пијалаци и тутунот, годишната инфлација ќе изнесува 0,9 отсто, и исто така остана непроменета во однос на јули.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...