„НБСтат“ – нов статистички веб-портал на Народна банка

Официјалните статистички податоци изработени од Народната банка од денеска се достапни преку новиот статистички веб-портал „НБСтат“.

Народната банка со тоа ја напушта практиката на објавување податоци само во форма на документи во ексел-формат во делот „Статистика“ на институционалната интернет-страница и сите статистичките податоци ќе ги објавува исклучиво преку новиот статистички веб-портал „НБСтат“ изработена преку проект поддржан од Европската унија.

Од Народната банка информираат дека со „НБСтат“ се приклучува кон европското семејство на овластени носители на статистички истражувања, согласно препораките на Евростат и на Европскиот статистички систем.

– Особено значајна придобивка од пуштањето во употреба на статистичкиот веб-портал на Народната банка е што покрај стандардното следење на централнобанкарската статистика, од денес преку него корисниците ќе имаат можност за самостојно филтрирање на податоците и изготвување временски серии, како и за нивно прикажување во повеќе форми на визуализација и за нивно преземање во различен формат. На тој начин значително се прошируваат и можностите за анализа на податоците од страна на корисниците, се вели во соопштението од Народна банка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Докторе со мојата жена нешто не е во ред. Секогаш кога водиме љубов таа бара да и платам по 100 марки.
-Тоа е ваша грешка, објаснува психијатарот.
–Нас ни наплатува по 250...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...