Бектеши: Нема да оставиме енергетската криза да биде на товар на граѓаните

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека од 1 јануари ќе има пониски цени за струја за домаќинствата и за малите потрошувачи. Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на електрична енергија кои ќе важат од 1 јануари 2023.

-Нема да оставиме енергетската криза да биде на товар на граѓаните. Од 1 јануари, пониски цени на електрична енергија за домаќинствата и за малите потрошувачи, напиша на својот Фејсбук профил министерот Бектеши, откако Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на електрична енергија.

Како што напиша министерот Бектеши, согласно одлуката на Регулаторната комисија кај домаќинствата цената на електрична енергија за првиот блок се намалува за 4,11 отсто, за вториот блок, се намалува за 2,95 проценти, цената на третиот блок се зголемува за 0,85 отсто, за четвртиот блок цената на електричната енергија се зголемува за 7,65 отсто.

-Вкупно 99,2 отсто од домаќинствата во државата ќе имаат намалени цени на електрична енергија, напиша Бектеши.

Вкупната цена за електрична енергија на малите потрошувачи, од 1 јануари се намалува за 20,15 отсто, а оваа цена ќе се применува за 70.000 компании во државата.

-Со овие одлуки цената за пренос на електрична енергија се намалува за 8,66 отсто. Цената за дистрибуција се намалува за 19,54 отсто, напиша министерот на својот Фејсбук профил, соопшти Министерството за економија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...