Битиќи: Мораме да ги направиме нашите производи поконкурентни и на регионалниот пазар

-Ние мораме, не само да се отвориме и да ги направиме нашите производи поконкурентни на домашниот пазар, туку и на регионалниот пазар, истакна вицепремиерот Битиќи во однос на прашањето за Законот за декларациите, којшто, како што се тврди, ги става компаниите во дополнителен трошок.

– Сметам дека едно решение којшто го дава Законот за потрошувачи, може да ни биде добра лекција дека треба да влеземе во период на усогласување на решенијата а не само на меѓусебно консултирање како чинители, истакна вицепремиерот одговорен за економски прашања, Фатмир Битиќи, на денешната Конференција на Стопанската комора со наслов „Економски предизвици во 2023 година: како да го одржиме економскиот раст и ја трансформираме економијата“.

Битиќи смета дека клучниот проблем е што не е направена преодна одредба со Законот за потрошувачи и дека немањето на преодна одредба со којшто ќе се дозволи да се потрошат сите количини коишто компаниите секако ги имаат на располагање додека не стигнат новите печатени количини, според него е проблематичен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...