Општината Штип ќе бара пари за изградба на пат до езерото Мантово

Штип, 22 јуни 2010 (МИА) - Општините Штип и Конче се договорија да ја изработат проектна документација за изградба на пат до езерото Мантово, со што двете општини ќе се поврзат. Градоначалникот на Општина Штип, Зоран Алексов вели дека од крстосницата на регионалниот пат Штип-Радовиш-Неготино, кај местото на 20-тиот километар до вештачкото езеро Мантово остануваат уште 4,5 километри неасфалтиран пат.

- Граѓаните на Штип интензивно го посетуваат вештачкото езеро Мантово и затоа одлучивме помеѓу приоритетите за изградба на локални патишта за наредната година да го ставиме и овој пат кој ќе ги поврзе Штип и Конче, а не како досега граѓаните да патуваат преку општина Радовиш, вели Алексов.

По изработката на проектната документација за патотот во должина од 4,5 киломтери двете општини ќе бараат пари за негова изградба од ресорните министерства или од странските фондови.

Алексов  потенцира дека билошкиот минум од езерото Мантово се пушта во реката Крива Лакавица, но поради понирањето на водата во план е изградба на цевковод преку кој ќе се пренесува водата до земјоделските површини во Лакавичкиот регион.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...