Во Битола донесен детален урбанистички план за касарната „Стив Наумов“

Битола, 6 септември 2010 (МИА) - Советот на општина Битола денеска на вонредна седница донесе одлука со која го усвои новиот детален урбанистички план за поранешната касарна „Стив Наумов“ чиј најголем дел неодамна Министерството за одбрана и до отстапи на локалната самоуправа. 

Границите на деталниот урбанистички план се совпаѓаат со наменската зона утврдена според генералниот урбанистички план на Битола, специјална намена, терени на АРМ. Опфатот на овој најнов урбанистички план има 103,6 хектари и се однесува на територијата која долги години ја користеше армијата.
 
Со донесувањето на новиот детален урбанистички план создадени се реални можности за инвестирање и економски развој на општината Битола, а локалната самоуправа најавува изградба на нов мал град со многу урбани содржини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...