Кина гради најголем аеродром на светот

Во Пекинг почна изградбата на новиот мега аеродром кој ќе биде со големина колку Бермудските острови и ќе има девет писти.

Кога во 2015 година во Пекинг ќе биде отворен Меѓународниот аеродром „Дасинг“, кинеската престолнина ќе стане најпрометниот аеродром во кој ќе слетуваат и полетуваат околу 370.000 патници на ден.

Поминаа три години од отворањето на Терминалот 3 на пекиншкиот аеродром, огромна структура која самата е поголема од сите пет терминали на лондонскиот аеродром Хитроу.

- Постоечкиот аеродром во Пекинг има годишен капацитет од 75 милиони патници. Минатата година низ аеродромот поминале 73 милиони патници. За две години ќе бидат пополнети сите капацитети, а аеродромот не може да се проширува во недоглед, изјави Чао Јунчун, професор на кинескиот Универзитет на цивилно воздухопловство.

Наместо ширење на стариот, Пекинг планира во јужното предградие Дасинг да изгради нов аеродром кој ќе се простира на 54 квадратни километри.

Новиот аеродром, кој ќе биде трет во Пекинг, ќе има осум писти за цивилно воздухопловство и една која ќе ја користи војскатаПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди плавуша по улица и сретнува некоја жена, па и вика:
- Боже, Тања, ти ли си? Леле колку си се променила од средно, едвај те познав.
- Ама, јас не се викам Тања.
- Кул,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...