Унгарскиот Парламент и забрани пристап на снимателката позната по сопнување на мигранти

Унгарскиот Парламент и забрани пристап на снимателката, која стана позната по сопнувањето мигранти на границата со Србија, откако за време на интервју навреди пратеник.Шефот на службата за медиуми на Парламентот Золтан Силаѓи вчера соопшти дека забраната за пристап на Петра Ласло ќе биде во сила до крајот на есенската парламентарна сесија, што завршува кон средина на декември.

Таа работи за провладин интернет сајт, а на снимка од понеделникот се кара со пратеник на екстремно десничарската партија Јобик.
Силаѓи рече дека не сака да разговара со новинари од сајтот пестисрацок.ху (pestisracok.hu), затоа што ги смета за владини „пропагандисти“.

Ласло во јануари беше осудена на условна казна од три години поради  недолично однесување, откако во 2015 година беше снимена како шутира и сопнува мигранти на границата со Србија. За време на инцидентот, снимателката работеше за телевизија блиска до Јобик.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...